4K60 (4:2:0) HDMI over HDBaseT Wallplate Receiver with IR, RS-232, PoC (PD) & LAN (2 Gang UK)
HDMI with 3D, 4K2K support, HDCP and DVI compliant, Simultaneous tranmisson of uncompressed data over a single 100m CAT5e/6/7 cable (70m for 4K2K signals), Uncompressed video support up to 1080p@60 Hz/36-bit, High definition audio support up to LPCM 7.1CH, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus and DTS-HD Master Audio, HDBaseT™ 5PlayT™ convergence: uncompressed high definition Video and Audio, LAN serving, Power over Cable (PoC) and RS-232/IR control, Supports HDCP repeater and CEC bypass functions, Easy to install wall plate design
| Hersteller-Nr. | CH-507RXWP |
| Hersteller | Cypress Technology |
The HDMI over Single CAT5e/6/7 Wall-plate Receiver is designed to receive uncompressed video, audio and IR control data from a compatible transmitter over a single run of CAT5e/6/7 cable at a distance of up to 100 meters. It has the added benefit of control through the built-in RS-232 and IR ports and a bi-directional LAN serving connection. Additionally, it can be powered by a compatible transmitter unit via the Power over Cable (PoC) functionality allowing for greater flexibility in installations.
| HDMI Bandwidth | 10.2Gbps |
| HDBaseT Bandwidth | 10.2Gbps |
| Input Ports | 1×CAT5e/6/7, 1×LAN, 1×IR Extender |
| Output Ports | 1×HDMI, 1×RS-232, 1×IR Blaster |
| IR Frequency | 30 - 50kHz (30 - 60kHz under ideal conditions) |
| Baud Rate | Up to 115200/sec |
| ESD Protection | Human-body Model: ±8 kV (air-gap discharge) ±4 kV (contact discharge) |
| Dimensions (W×H×D) | 145.7 mm (W)×85.7 mm (D)×36.5 mm (H)/ Jacks Excluded 145.7 mm (W)×85.7 mm (D)×39.5 mm (H)/ Jacks Included |
| Weight | 160g |
| Chassis Material | Plastic |
| Silkscreen Color | White |
| Operating Temperature | 0 °C~40 °C/32 °F~104 °F |
| Storage Temperature | −20 °C ~ 60 °C/−4 °F~140 °F |
| Relative Humidity | 20~90 % RH (non-condensing) |
| Power Consumption | 12 W (PoC), 9 W (Main) |
Keine Maßangaben verfügbar.