4K60 (4:4:4) 1×1 HDMI Scaler with EDID Management
HDMI input and output with 18Gbps (600MHz) 4K UHD support, DVI 1.0 compliant with the use of an HDMI-DVI adaptor, HDCP 1.4 and 2.2 compliant, Supports HD resolutions up to 3840×2160@60Hz (4:4:4, 8-bit) & 4096×2160@60Hz (4:4:4, 8-bit), Supports 16-bit Deep Color up to 1080p@60Hz, Supports 12-bit Deep Color up to 4K@60Hz (YUV 4:2:0) & 4K@30Hz (4:4:4), Supports pass-through of LPCM 7.1, Bitstream and HD Bitstream audio formats over HDMI, Analog stereo audio breakout (LPCM 2.0 sources only), Supports up and down scaling of a wide variety of HDMI source resolutions, from 480p to 4K@60Hz, Provides EDID management via EDID bypass, 6 built-in EDIDs or 1 user modifiable EDID, Controllable via front-panel buttons with OSD
| Hersteller-Nr. | CSC-6013 |
| Hersteller | Cypress Technology |
| Video Bandwidth | 600MHz/18Gbps |
| Input Port | 1×HDMI |
| Output Ports | 1×HDMI 1×3.5mm (Stereo) |
| Control Interfaces | 1×IR Blaster (3.5mm) 1×IR Extender (3.5mm) 1×RS-232 (3-pin Terminal Block) 1×LAN (RJ45) |
| HDMI Cable Length | 10m (1080p@60Hz, 12-bit) 3m (4K@60Hz, 4:4:4, 8-bit) |
| Power Supply | 5V/2.6A DC (US/EU standards, CE/FCC/UL certified) |
| ESD Protection | Human Body Model: ±8kV (Air Discharge) ±4kV (Contact Discharge) |
| Dimensions | 125mm×25mm×108mm (W×H×D) [Case Only] 128mm×25mm×117mm (W×H×D) [All Inclusive] |
| Weight | 368g |
| Chassis Material | Metal |
| Silkscreen Color | Black |
| Operating Temperature | 0˚C - 40˚C/32˚F - 104˚F |
| Storage Temperature | −20˚C - 60˚C/−4˚F - 140˚F |
| Relative Humidity | 20 - 90% RH (Non-condensing) |
| Power Consumption | 6W |
Keine Maßangaben verfügbar.